تبلیغات
سایت تخصصی اطلاعات اقتصادی ارز،طلا ،كالا و.......... - چه کنیم ؟؟؟؟؟دلار بخریم ، نخریم ؟؟؟؟؟؟؟
شنبه 29 خرداد 1389

چه کنیم ؟؟؟؟؟دلار بخریم ، نخریم ؟؟؟؟؟؟؟

• نوشته شده توسط: مدیرنا آریاییبانک مرکزی ایران در یک اقدام غیرقابل پیش بینی به دولت پیشنهاد داد نرخ ارز در برنامه پنجم توسعه متناسب با تورم افزایش داشته باشد. مدیر اداره صادرات بانک مرکزی به ایرنا گفت؛ این پیشنهاد برای لحاظ شدن در برنامه پنجم توسعه ارائه شده است.

 

«مهدی گودرزی» سپس با تاکید بر اینکه بانک مرکزی با افزایش یا کاهش نرخ ارز مخالفتی ندارد و مقاومتی نیز نداشته، افزود؛ اما اگر به اوایل سال گذشته بازگردیم، ملاحظه می کنیم بسیاری از مقاومت ها برای کاهش نرخ ارز نزدیک بود بانک مرکزی را خرد کند. او نرخ ارز غالب را که بانک مرکزی باید مدیریت کند یورو عنوان کرد و افزود؛ حتی مجموع دلار و درهم موجود در سبد ارزی بانک مرکزی از یورو کمتر است. گودرزی افزود؛ نگاه بانک مرکزی سبدی است و چند ارز در صادرات نقش دارد که تمام اینها مدیریت می شوند.

 

به گزارش «اعتماد» ثابت بودن قیمت ارز در چندین سال گذشته باعث شده بحث راجع به قیمت دلار- کاهش یا افزایش آن - همواره محور اکثر بحث های اقتصادی کشور باشد.

 

سال گذشته زمانی که حسین صمصامی به عنوان سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی از طرح خود برای کاهش قیمت دلار خبر داد و اعلام کرد بر اساس بررسی ها قیمت واقعی دلار حدود 450 تومان است، واکنش های زیادی علیه این تصمیم صمصامی صورت گرفت. این واکنش یک سوال اساسی را در دل خود داشت که قیمت واقعی دلار چقدر است؟

 

صمصامی که به گفته خودش پایان نامه دکترای خود را بر محور ارز نوشته بود، در نشستی که با خبرنگاران داشت، گفته بود؛ در بررسی که من انجام داده ام، ارزش دلار 450 تومان است.

 

صمصامی در پاسخ به این سوال که آیا از روش قدرت خرید پول برای محاسبه ارزش دلار استفاده کرده اید، اظهار داشت؛ این روش منسوخ شده و من با استفاده از مدل های جدید برآورد کرده ام ارزش دلار در برابر ریال بسیار کمتر از این مقادیر است.

 

صمصامی درباره تاثیر کاهش ارزش دلار بر صادرات و واردات پاسخ داد؛ بخش عمده یی از صادرات کشور ارتباطی به ارزش دلار ندارد و آن بخشی از صادرات غیرنفتی را نیز که به ارزش دلار وابسته است، می توان با جوایز صادراتی جبران کرد.

 

سرپرست وزارت اقتصاد از افزایش واردات در نتیجه کاهش ارزش دلار هم نگرانی ندارد. وی در این باره اظهار داشت؛ «واردات کشور ما اغلب واسطه یی است که با تغییر ارزش دلار به صورت معناداری افزایش نمی یابد.»

 

صمصامی افزود؛ «کاهش ارزش دلار یا تقویت پول ملی باید زودتر از اینها انجام می شد.»

 

بحث های مربوط به تقویت پول ملی از زمان اجرای برنامه سوم که سیاست آزاد شدن نرخ ارز شروع شد، داغ شده بود. در آن دوران قیمت هر دلار با توجه به قدرت اقتصادی کشور حول و حوش 800 تومان تعیین شد. اما در آن زمان برخی افراد که بعداً اقتصاددانان اصولگرا شناخته شدند نسبت به بالا بودن قیمت ارز اعتراض داشتند و معتقد بودند قیمت واقعی ارز پایین تر از این رقم است. آنها با این عنوان که ارزش پول ملی ما ضربه خورده است به دولت وقت فشار وارد می کردند که قیمت ارز را پایین بیاورد. اما در مقابل دولت وقت معتقد بود قیمت واقعی ارز از این رقم هم بالاتر است اما کشش آن در اقتصاد همین رقم 800 تومان است.

 

با تغییر مجلس ششم به هفتم که طیف اقتصاددانان اصولگرا در آن غالب بود و نیز انتقال دولت هشتم به نهم بحث تقویت پول ملی باز محور بحث های اقتصادی شد. اما حضور دکتر داوود دانش جعفری و دکتر شیبانی در تیم اقتصادی کشور مانع کاهش قیمت دلار بود زیرا این افراد می دانستند اولاً قیمت واقعی دلار حداقل همان است که در بودجه محاسبه می شود و بودجه دولت با آن بسته می شود و دوم صادرکنندگان غیرنفتی از این قیمت آسیب بسیار جدی می بینند و تولید کشور در مقابل واردات بسیار گران تر تمام می شود. نکته یی که طراح کاهش ارزش دلار در دولت نهم - که رئیس کمیسیون اقتصادی دولت هم بود - در پاسخ به آن گفته بود؛ صادرات غیرنفتی دارای دو وجه است؛ یک بخش از آن مربوط به صادرات وابسته به مواد اولیه است که تغییرات آن اثر منفی در کشور می گذارد. افزایش نرخ ارز می تواند صادرات غیرنفتی را کاهش بدهد اما تاثیرش به نسبت خیلی کمتر از تاثیری است که افزایش نرخ ارز، تولید ما را کاهش می دهد.

 

اما واکنش ها به تصمیم سیاستگذار اقتصادی دولت که عمدتاً از طرف اتاق بازرگانی ایران و بانک مرکزی ایران - دو نهاد عاقل و منطقی اقتصاد کشور - بود، مانع اجرای این تصمیم شد.

 

اما پیشنهاد جدید بانک مرکزی نشان دهنده چیست؟

 

کارشناسان بانک مرکزی معتقدند قیمت ارز نشان دهنده قدرت واقعی هر اقتصادی است. علاوه بر این بازی با این نرخ می تواند بر اقتصاد تاثیر منفی یا مثبت بگذارد. در حال حاضر سیاست تثبیت قیمت ارز که حداقل در شش سال گذشته به اجرا در آمده است، باعث شده تولید داخل در مقابل واردات گران تر تمام شود.

 

در طول شش سال گذشته نرخ تورم تقریباً 100 درصد افزایش یافته در حالی که قیمت دلار در این مدت حدود 15 درصد بالا رفته است. به عبارت دیگر تولیدکنندگان و صادرکنندگان مقابل 100 درصد افزایش هزینه تولید فقط 15 درصد از افزایش هزینه خود را توانسته اند از طریق صادرات جبران کنند.

 

منبع: روزنامه اعتماد


نظرات()